Vandringsretreat i Mälardalen
Kontemplation, långsamhet, stillhet och tystnad. Välkommen på en kontemplativ vandringsretreat på Sörmlandsleden i Fjällmossens naturreservat på gränsen mellan Sörmland och Östergötland, strax norr om Bråviken.
Vandringsretreaten äger rum lördag 10 oktober, klockan 10.00-16.00.
Under vandringen på den 5 kilometer långa rundslingan möter vi naturen i höstskrud när den förbereder sig för vintervilan. Under den långsamma vandringen stannar vi då och då upp och delar de intryck som kommer till oss i den stillhet och tystnad som naturen omsluter oss med. När vi delar använder vi oss av olika kväkarmetoder. Inga förkunskaper krävs. Ingen kostnad.
Vandringsslingan är lättgången. Kläder efter väder. Ta med matsäck och dryck för dagen och även något varmt och vattenavvisande att sitta på. Retreatledare Nicklas Adamsson. Du kan läsa mer om Fjällmossens naturreservat här.
Vägbeskrivning: Från E4 Jönåker väster om Nyköping, kör mot Kolmårdens djurpark. Skyltat Fjällmosen åt höger efter ca 15 km 58.691562, 16.568165. Anmälan till Gun-Britt Karlsson senast 8 oktober. Viss samåkning från järnvägsstationen i Nyköping kan arrangeras.
