Vuxen och barn hand i hand

Solidaritet med Palestina

Som svar på Israels kränkningar mot det palestinska folket tillkännagav i dag utrikesministern en ”ny strategi” vad gäller Storbritanniens politik vis à staten Israel. Detta välkomnar kväkarna. Här inkluderas tillkännagivandet av ett förbud mot import av varor som kommer från bosättningarna, sanktioner mot de som tillhandahåller bosättningarna tjänster samt sanktioner mot enskilda extremistiska bosättare. Dagens meddelande markerar en grundläggande förändring i den brittiska politiken. Som ett länge efterlängtat och positivt steg mot en bredare omorientering, välkomnar vi denna förändring.

Upprepade brittiska regeringar har erkänt att israeliska bosättningar är olagliga enligt internationell rätt. Men priset för åratals erkännanden utan några meningsfulla åtgärder från Storbritannien eller det bredare internationella samfundets sida har varit förödande.  Ty under tiden har den israeliska regeringen fördjupat och utökat sitt bosättningsföretag och befäst ett system av dominans och kontroll som har förvägrat generationer av palestinier deras rättigheter och friheter.

Kväkare är klara över att bosättningarna och de enskilda bosättarna inte är grundorsaken till palestiniernas lidande. Den grundläggande faktorn är Israels årtionden långa illegala ockupation av Palestina – över hela Västbanken, inklusive östra Jerusalem och Gaza – samt det apartheidssystem mot palestinierna som använts av de israeliska regeringar som öppet försökt annektera Palestina och förvägrat miljontals palestinier deras grundläggande rättigheter.

Den internationella domstolens rådgivande yttrande från juli 2024 klargjorde att Israels ockupation är olaglig och att stater, inklusive Storbritannien, har en rättslig skyldighet att inte bistå eller bidraga till dess fortsättning. I linje med dessa internationella rättsliga skyldigheter måste Storbritannien utan dröjsmål nu genomföra de åtgärder som tillkännagivits idag samt använda sig av hela spektrumet av andra åtgärder det har till sitt förfogande.

Dessa andra åtgärder inkluderar utvidgningen av förbudet mot alla tjänster och investeringar med israeliska bosättningar, upphörandet av alla vapenöverföringar till Israel och upphävandet av handels- och partnerskapsavtalet mellan Storbritannien och Israel där respekt för de mänskliga rättigheterna uttryckligen uppges som villkor för avtalets förmånliga satser.

Något mindre än ett omfattande åtgärdspaket med maktbefogenheter att fullt ut genomföra detta riskerar att leda till att man återigen ägnar sig åt symptomen utan att åtgärda orsakerna.

Vårt kväkarvittnesbörd om ockupationens verklighet samt vår tro att Gud finns i alla människor, förpliktigar oss att som grund för en varaktig fred, med säkerhet för alla palestinier och israeler, arbeta för ett rättfärdigt slut på ockupationen. Vi tror att dessa icke-våldsaktioner är ett nödvändigt steg mot en sådan framtid.

 Som det stod i en protokollspunkt från årsmötet 2011 om att bojkotta produkter från de israeliska bosättningarna: ”Våra hjärtan är fulla av medkänsla för israeler och palestinier, som alla lider av ockupationens följder ”.

Texten är en översättning från de brittiska kväkarna. Läs mer om Quaker Palestine Solidarity här.